Tbilisi. GYLA presented №15 criminal trial monitoring report. This is the first annual report that assesses the impact of restrictions introduced due to the Covid-19 pandemic on pending court trials in Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustavi City Courts, and Zugdidi and Telavi District Courts.
The report discusses the trends identified as a result of monitoring court hearings held without courtroom attendees and analyzes the pros and cons of remote litigation. The compliance of the decisions of parties and court rulings with the law is assessed as well as the challenges the court, parties, and penitentiary institutions were exposed to due to the Covid-19 pandemic are analyzed. The pandemic-induced changes in the criminal court proceedings and their consequences are also evaluated.
The report analyzes the impact of the decisions made at different stages of the pandemic on the litigation process and provides the necessary recommendations for improving the current situation. The report presents the results of the criminal court monitoring conducted from March 2020 through March 2021, as well as the key trends identified at different stages of the monitoring.