Statement of Fair Labor Platform
Tbilisi. Fair Labor Platform responds to an initiative of the Ministry of Health and Social Affairs of Georgia to use the assistance of the Labor Inspection Service and inspect the status of labor and wage rights of healthcare workers employed in the hospital sector.
“Despite the delayed response from the agencies, we welcome this initiative and hope that it will be followed by effective steps resulting in improvement of working conditions of medical personnel”, - the platform states, - “The COVID-19 pandemic significantly worsened already tough working conditions of healthcare workers (especially nurses and attendants). In the circumstances of the pandemic, they appeared to be unprotected. According to data of “Georgian Trade Unions Confederation”, 23 nurses died of COVID-infection while on duty, and the named number reflects only the data available on their database. Both the state and private hospital sectors, which for years were focused on shifting the health care service from public good to business profit logic, confronted the coronavirus pandemic completely unprepared. This was especially evident in the personnel and labor policy”.