Evaluation of GYLA in regard to recent unlawful eavesdropping
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association responds to news broadcasted through the mass media on September 13, 2021, and in the previous days. GYLA considers that this information confirms systematic and large-scale facts of alleged unlawful covert eavesdropping and surveillance performed by the State Security Service.
“GYLA condemns gross violations in terms of interference in the personal life of people and calls on the Prosecutor’s Office of Georgia to conduct an investigation in time, impartially and effectively”, - is noted in the statement released by the organization, - “Non-governmental organizations, including GYLA, have been pointing to the unlimited and uncontrollable authority of the State Security Service for years. Existing legislation is unable to protect the personal life of an individual from unlawful interference. Covert eavesdropping and surveillance affect the freedom of people. Over the years, the Constitutional Court has been reviewing the June 1, 2017 lawsuit №1231 regarding the constitutionality of several norms related to covert investigative activities, computer data, data bank, and supervision. As the Constitutional Court represents an important mechanism for the protection of human rights, it is crucial to ensure its resolutions are prompt and effective. In view of the above, we consider that the Constitutional Court should timely assess the compatibility of challenged norms with the Constitution of Georgia, in turn, facilitate perfection of legislation regulating covert investigative actions and create solid guarantees in legislation for the protection of human rights”.