Tbilisi. The European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) are partnering with the Agency of Protected Areas of the Ministry of the Environmental Protection and Agriculture to help Georgia sustainably manage these forests, preserve biodiversity, mitigate climate change and create environmentally friendly economic opportunities.
Through this partnership, the EU and UNDP will assist the Agency of Protected Areas to improve management of 34,000 hectares of forests in the Algeti, Javakheti and Lagodekhi protected areas, develop forest management plans, train and equip rangers and establish eco-tourism services. In addition, the EU and UNDP will help create a multi-language mobile application to provide tourists with information about all protected areas in Georgia.
The 14-month EUR 211,000 support draws on the resources made available under the EU-funded European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) programme(link is external), which is assisting Georgia to reform and modernize its national approach to rural development.