Tbilisi. On September 23, 2021, the Constitutional Court announced its decision in the case “Giorgi Tsertsvadze v. the Parliament of Georgia”. With this decision, the court satisfied the lawsuit and declared the disputed normative content of Article 33, Part 6, Subparagraph “a” of the Criminal Procedure Code of Georgia unconstitutional.
The disputed norm gave the Chief Prosecutor of Georgia or a person entitled by him the authority to seize a criminal case from one investigative body, despite the investigative subordination, and transfer it to another body that was compromised by the reasonable complaint filed against its employee (police officer) due to the fact of encroachment on the right guaranteed by Article 9, Paragraph 2 of the Constitution. In the opinion of the plaintiff, mentioned authority endangered independence of the investigation and was not limited by guiding principles.