Ajara. The Civil Society Institute and the Khelvachauri Youth Center, within the framework of the “First time at the self-government elections” campaign, invite young people to meetings that aim at raising their awareness about activities and importance of self-government, strengthening the role of young people in self-government development, and supporting participation in the elections.
October 2, 2021 is a day when the self-government elections take place and it is important to ensure that as many young people as possible, especially those who participate in the elections for the first time, make an informed choice.
The “First time at the self-government elections” campaign is implemented by the Civil Society Institute within the framework of the “Building a Robust Alliance of Local Development Actors in Georgia” (Phase Two) project, with the support of a German organization “Bread for the World” and in collaboration with the Youth Center of Khelvachauri Municipality.