GYLA addresses the Prosecutor General’s Office
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has submitted an application to the Prosecutor General’s Office on behalf of 9 affected journalists demanding to investigate actions of the Ministry of Internal Affairs during developments that occurred on July 5-6.
“Despite the fact that GYLA has been calling on the Prosecutor’s Office so far to assess how effectively mobilization of police forces was planned and implemented in order to avoid/prevent violent developments, the investigation in this regard still does not take place. Up to this time, the investigative body works just to reveal criminal acts committed by certain individuals, which is insufficient”.