Tbilisi. On January 2, 2015, there took place an accident near the village of Marani in Abasha Municipality - a passenger train collided with a minibus crossing an unprotected railway junction. The accident claimed 3 people, while the others received various injuries.
“Tbilisi City Court basically considered arguments of plaintiffs and, by its decision of October 7, 2021, ordered defendants JSC Georgian Railway, the Ministry of Internal Affairs and Abasha Municipality City Hall to pay reimbursement of material (compensation, medical expenses, funeral expenses) and moral damages in favor of plaintiffs".