Guria. Kaori Ishikawa, the UN Women Country Representative in Georgia, met in Ozurgeti with the representatives of the Association of Georgian Girl Scouts “Dia” and their partner organization in Guria.
“With UN Women support, the Association of Georgian Girl Scouts Dia is implementing the training on violence in Guria, Kvemo Kartli and Tbilisi. The sessions are covering the issues of sexual abuse, bullying, early and forced marriage, family violence and more. In total, 400 girls and 200 boys will attend the training within the framework of the initiative”.