Tbilisi. The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that in the current situation, the election of a judge member/s of the High Council of Justice by the Judicial Conference is unjustified.
“The XXX Conference of Judges is scheduled for October 31, 2021. According to the agenda, the Conference should elect a judge member/members of the High Council of Justice of Georgia (HCOJ). It should be noted that none of the HCOJ members’ term has expired, and no information on the early termination of a member’s term has been made public. Consequently, it is still unknown which member is leaving the Council and for what reasons”.