Trainings for teachers on sustainable forest management and renewable energy
Kakheti. From November 2-3, 2021, CENN, in cooperation with GIZ, conducted trainings for teachers on Sustainable Forest Management and Renewable Energy in Akhmeta municipality, Kakheti region.
“The project is funded by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by the German Society for International Cooperation (GIZ) program "Natural Resource Management and Ecosystem Services for Sustainable Rural Development in the South Caucasus" (ECOserve). Initiatives are being implemented within the scope of the CENN project - Promoting Sustainable Forest Management for Rural Development, with financial support from Austrian Development Cooperation”.