NGO Statement: Suspended Process of Open Government Partnership (OGP) in Georgia
Tbilisi. The non-governmental organizations (NGOs) involved in the process of Open Government Partnership (OGP), express concern about continued inaction on the part of the Government of Georgia, due to which the OGP process in Georgia has been suspended for over two years.
“We, the member NGOs of the Open Government Georgia Forum and the Coordination Council, call on the Government of Georgia to immediately restore the process of open government partnership and ensure effective involvement of NGOs in this process. Otherwise, it will become clear to everyone that the open government process, its mission and values are no longer a priority for the Government of Georgia.
We also call on the OGP Secretariat (the Support Unit) to become actively engaged in resolving this lengthy crisis and to call on the Government of Georgia to take effective steps with the aim of restoring this process”, is noted in the statement.