Social Justice Center appraises the human rights-related situation in 2021
Tbilisi. In connection with International Human Rights Day, the Social Justice Center publishes an annual report on the human rights-related situation.
“The country entered the year of 2021 on the background of a continuous political crisis, which had not been defused by either the April 19 political agreement, signed through the mediation of international partners or the 2021 local self-government elections. In the agenda based on a political crisis, there appeared to be completely missed out the following issues: alarming human and social consequences of the pandemic; the dire social and economic situation existing in the country, which further aggravated on the background of an unprecedented scale of inflation; reforms aimed at protection of human rights and equality”, - is stated in the report.