Project: “Empowerment of young civic leaders in Georgia” begins
Tbilisi. ISFED, supported by Black Sea Trust, launches a project – “Empowerment of young civic leaders in Georgia”.
“Within the framework of the project, there is conducted a session of civic education trainings aiming to form a diverse group of motivated young leaders, who are going to use relevant skills and knowledge in the future so as to actively engage in social and political activities.
At the end of trainings, young leaders will develop projects according to needs of their region and community, while ISFED will support to implement them.
After completion of the project, some of the participants will undergo an internship at leading local or international organizations”.