Samtskhe-Javakheti. According to the information of the Transparency International Georgia Companies belonging to Georgian Dream members and donors, as well as family members of current and former public officials, receive state procurement in addition to the subsidies from the state program.
“In 2018-2020, 17 such entities within the framework of Enterprise Georgia received approximately GEL 2,240,794 (one third of the amount spent in the region within the program). Among them, 9 entities received GEL 4,733,891 from state procurements at various times. 7 out of 17 entities donated 594,400 GEL to Georgian Dream”.