Tbilisi. The European Network of National Human Rights Institutions and its partners have issued a joint statement in support of the Public Defender of Georgia.
“Due to its recent work, the Georgian Public Defender (Georgian NHRI) has faced continued verbal threats and attacks by prominent politicians.
We call on the Georgian Government and Parliament to uphold the clearly defined international principles, and protect the Georgian NHRI from intimidation, threats, or any actions that may limit its independence and effectiveness.
Indeed, they have a duty to ensure that institutions that monitor the state are protected from undue interference, and are not hindered in their work to promote and protect human rights, equality, good governance, and the rule of law”.