Tbilisi. According to information released by the Social Justice Center, the authority granted to the Government to impose restrictions for coronavirus prevention is extended until 2023.
“Resolving such fundamental issues related to human rights is the constitutional authority of the Parliament of Georgia. While the “Law on Public Health” envisages transfer of this authority entirely to the Government, which is equivalent to refusal of the Parliament to perform its legislative function and legalization of a de facto state of emergency in the country”.
The organization considers that the Parliament should not limit itself to the automatic extension of the deadline for delegation of authority to the Government and should thoroughly arrange the scope of authority of the Government in the pandemic management process.