Adjara. According to information released by the Social Justice Center, in high mountainous Adjara, like in other regions, there was heavy snowfall during recent days and part of villages has been left without power supply for 2-3 days, roads are closed too.
“Severe winter is typical for high mountainous Adjara and upper villages often appear isolated due to poor infrastructure. Regardless these weather conditions, high mountainous Adjara is not served by a dedicated ambulance, which would provide prompt emergency medical service to citizens in case of necessity”.
The organization has been demanding the state repeatedly to create an appropriate medical infrastructure for high mountainous Adjara in order to provide emergency medical care to citizens.