Tbilisi. The Bureau of the Parliament of Georgia has supported enactment of the procedure for an expedited review of the bill on amendments to the Code of Georgia on Spatial Planning, Architectural and Construction Activities (despite the fact that the initiator - the Government of Georgia - does not request an expedited review of the bill in the explanatory note).
Acceleration of the process precluded an in-depth analysis of all consequences of proposed changes, which procedure is a requirement following to urban planning issues due to specificity of proposed changes and the field. Besides, specialists of the field, activists, and environmentalists were not involved in the process of drafting of intended changes, neither were they consulted about necessity of elaboration of changes and goals of the Government in case these changes become law...
Signatory organizations release a detailed appraisal of the submitted bill and consider that turning the bill into law may cause irreversible damage to the environment of the country, health and life of people, development opportunities for settlements and municipalities, as well as severely harm public interests.