Tbilisi. The United Nations Country Team in Georgia expresses its regret over the decision of Georgian authorities to abolish the State Inspector’s Service.
“On 13 January 2022 the President has signed a new law abolishing the State Inspector’s Service and creating two separate institutions: Special Investigative Service and Personal Data Protection Service.
We are particularly concerned about the expedited manner and lack of inclusive and transparent discussions about the abolition of one of the most credible, independent and authoritative institutions in Georgia that is mandated to investigate alleged human rights violations committed by law enforcement officials and is entrusted with the oversight of personal data protection.
The lack of convincing justification for abolishing the State Inspector’s Service and the absence of compelling rationale for stripping the State Inspector of her six-year mandate sends a chilling message to independent institutions of human rights protection.
We call on the authorities to request the opinion of relevant international institutions on the compliance of these decisions with the international standards”, is noted in the statement.