10 Questions to Local Authorities
Guria. The local self-government has answered 10 questions of the civil society in the Ozurgeti Democratic Engagement Center on July 7.
The meeting was organized by the Ozurgeti Democratic Engagement Center. To collect questions of concern, the Center staff have approached the representatives of the civil society in advance, who have sent questions of interest to them to the Center. Local self-government has prepared relevant responses. The following topics were discussed at the meeting: decentralization, budgetary priorities of the municipality, transparency of the Sakrebulo activities, construction permits, selection of self-government servants, attracting foreign investors, public transport, and women's engagement in the local self-government activities.
Chairman of the municipality Sakrebulo Aleko Mameshvili has answered the questions of the civil society.
The Democratic Engagement Center is funded by the US Government. It offers the public a favorable place to gather and engage in open debate and discourse on many issues of public concern. The process of supporting the dialogue aims to foster the civic engagement of citizens.