Adjara. On February 9, 2022, Polish Institute of National Remembrance (IPN) completed the process of exhumation in Adjara and the mass grave №6 of the victims of the Great Terror of 1937-1938, discovered in Khelvachauri, near Batumi, was fully examined.
“According to research conducted by IDFI , a total of 1,050 people were shot dead in Adjara in 1937-1938. The study found that among these 1,050 people, 311 were from other provinces in the Russian Empire, as well as from Central European countries: among them, about 30 ethnic Poles were shot in Adjara. Based on the information provided by IDFI, the Polish Institute of National Remembrance (IPN) became interested in discovering the fate of its own citizens and taking appropriate measures for their exhumation and subsequent identification. Experts from IPN examined the grave for two weeks, after which they discovered skeletal remains of 29 victims”.