Ekaterine Kiknadze appealed to the Public Defender of Georgia
Tbilisi. According to the information of the GYLA Ekaterine Kiknadze appealed to the Public Defender against Tea Tsulukiani and the Museum Directorate to establish discrimination.
“As it is known to the public, after the appointment of Tea Tsulukiani as the Minister of Culture, Sports and Youth, the reorganization of the institutions subordinated to the Ministry began with large-scale changes. As a result, many employees have been dismissed from their positions by this time. Among those dismissed is Ekaterine Kiknadze, who was first demoted from the position of museum manager to the position of laboratory assistant without her consent and then dismissed altogether. Ekaterine has already applied to the Tbilisi City Court on this issue.
GYLA represents the interests of Ekaterine Kiknadze in the Tbilisi City Court and the Public Defender's Office”.