Tbilisi. The signatory organizations call on the Georgian authorities to instigate a comprehensive policy to ensure organized reception of refugees from Ukraine and bona fide support of refugees already in Georgia.
“The trend of Ukrainian refugees entering Georgia may also be discerned. According to our observations, after the start of the war, asylum seekers in Georgia are mainly those Ukrainians who have relatives, family, or other strong ties with Georgia. Despite this reality, it is clear that the Georgian authorities have not taken proactive steps to organize the evacuation of refugees from Ukraine and to provide them with proper and real support in Georgia. Moreover, thousands of Ukrainian tourists, who were unable to return to Ukraine due to the war that started on February 24, 2022, remain in Georgia, and they also face the need for urgent social support”, is noted in the joint statement.