Tbilisi. The public defender of Georgia publishes the survey report: Assessment to the needs of women and girls with disabilities and the state of protection of their rights in Georgia.
“According to the research, the protection of the rights of women and girls with disabilities, at the policy level, is not a priority. Some positive changes, which are reflected in the creation of appropriate regulations or programs to improve the standards of protection of the rights of persons with disabilities, can not be considered as an effective way to protect the rights of women and girls with disabilities. These approaches and programs fail to see the needs of women and girls with disabilities, which for the most part may differ from the needs of men with disabilities. The state does not have a systemic vision of how to improve the protection of the rights of women and girls with disabilities in all areas of life”.
This publication was prepared by the Public Defender's Office of Georgia with the support of UN Women in the framework of the project “Good Governance for Gender Equality in Georgia generously funded by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.