Tbilisi. As it is known to the public, GYLA represents and protects the victims' rights of the violent events of July 5-6, 2021. At this stage, organization is involved in the case of 19 people.
“On April 4, Tbilisi City Court announced sentences in the case of Lekso Lashkarava, Miranda Baghaturia, Vakhtang Kareli, Ilia Tvaliashvili, Rati Tsverava, and Dea Mamiseishvili.
To thoroughly examine the matter, GYLA's lawyers apply to the Tbilisi City Court with a request to hand over a reasoned/substantiated sentence following the law”.