Samtskhe-Javakheti. The Practical training course for the joint volunteer teams of Borjomi and Akhaltsikhe municipalities was organized by the Emergency Management Service and the Georgia Red Cross Society On April 4-7.
The fieldwork included hands-on exercises and was led by instructors from the Fire and Rescue Department.
The activity was implemented with the support of the European Commission, the Austrian Red Cross, and the Austrian Development Cooperation within the framework of the project - "Strengthening the Civil Protection System through Capacity Building of Volunteers".