Annexation of History - Russian Hybrid war and Ukraine
Tbilisi. On April 20, at a meeting of the Supervisory Board of the non-governmental organization “Russia – Country of Opportunity”, Russian President Vladimir Putin supported the modification of historical education in schools to combat "false narratives" about the situation in Ukraine.
"Falsifying history, distorting facts and using it without context is one of the most important strategies in modern Russian hybrid warfare.
Through the methods and narratives reviewed in the analysis, Russia has for years been preparing an ideological basis and an appropriate historical narrative to legitimize the aggressive invasion in Ukraine".