Tbilisi. On May 11, 2022, the Public Defender of Georgia and Prevention for Progress, a non-governmental organization, presented a joint report “Impact of Covid 19 on the Health and Other Rights of Prisoners and Staff of the Penitentiary System”.
The study assesses the impact of special measures taken by the Special Penitentiary Service from March 2020 through 2021 on the rights situation of prisoners.
“The results of the study show that restrictions were overused during the pandemic period and no appropriate efforts were made to find possible alternative solutions. No appropriate steps were taken by the state institution to reduce the number of prisoners”.