Companies of uncle and cousin of the Mayor of Senaki win local tenders
Samegrelo. Transparency International Georgia publishes the blogpost: Companies of uncle and cousin of the Mayor of Senaki win local tenders.
“Five tenders announced by the Senaki City Hall in March 2022, whose total value amounts to GEL 2 614 550 were won without competition by JSC Arkeopolisi, a company owned by Demur Gadelia, the uncle of the Mayor of Senaki Vakhtang Gadelia, and Indiko LLC, a company of Ioseb Gadelia, the Mayor’s cousin.
The Head of the Administration Service of the Senaki City Hall, Nana Zarandia, is also connected with Arkeopolisi JSC. She is also the Deputy Chairperson of the Tendering Commission of the Senaki City Hall and has signed documents stating that she does not have a conflict of interest in relation to JSC Arkeopolisi and Indiko LLC.
TI Georgia calls on the Anti-Corruption Agency of the State Security Service to study the process of participation of JSC Arkeopolisi and Indiko LLC in the tenders of the Senaki City Hall and to establish whether or not it contains possible signs of corruption”.