May 24th, at 11:00, at the hotel Courtyard by Marriot, the Civil Society Institute (CSI), along with the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) will present a new 2021 country report for CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment.
According to the 2021 CSO Meter report, the environment for CSOs, human rights defenders, and activists in Georgia was assessed with a score of 4.7 out of 7 (Legislation: 5.2, Practice 4.3). These results place Georgia as a medium-risk country for CSOs. This event is organised within the framework of the Action “CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment”, implemented with the financial support of the European Union.