Tbilisi. Civil Society Institute (CSI), along with the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), on May 24th, presented a new 2021 country report for CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment.
The CSO Meter is a monitoring tool used to assess the legislative and practical environment for CSOs, human rights defenders, and activists in Eastern European Partnership countries. The report covers 11 areas pertaining to enabling environment for CSOs and assigns quantitative scores under each area. The scores range from 1 to 7, where 1 signifies the lowest possible score (extremely unfavourable – authoritarian - environment) and 7 signifies the highest possible score (extremely favourable environment).
According to the 2021 CSO Meter report, the environment for CSOs, human rights defenders, and activists in Georgia was assessed with a score of 4.7 out of 7 (Legislation: 5.2, Practice 4.3).