Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information publishes the report: Assessment of the Quality of Public-Private Dialogue in Drafting Normative Acts - 2020-2021.
“The purpose of this report is to assess the quality of involvement of the private sector in the drafting of laws and regulations having a significant economic impact. The report includes an assessment of the quality of dialogue between the public and private sectors in the process of drafting 18 laws and regulations adopted between January 2020 and September 2021. 8 laws and 8 subordinate normative acts were selected for evaluation at the central level, along with 2 normative acts adopted by local self-government bodies. The selected municipalities were Ozurgeti and Zugdidi”.