Tbilisi. Georgia’s civil society and grassroots movement “Step Towards Europe”, met with Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia and handed over a letter addressed to the President of the European Commission.
“We, the authors of the letter, ask the President of the European Commission Dr. Ursula von der Leyen for the support for Georgia’s application for candidacy for EU membership. Granting the candidacy status would be a recognition of the European aspirations of the people of Georgia and a way to accelerate the country’s progress in the policy areas of crucial importance.
We genuinely hope that in June, Georgia, along with Moldova and Ukraine, will earn the status of a candidate country of the European Union. Granting Candidate status would open a new chapter in the history of the three nations”.