Employment Forum in Ozurgeti - JUNE 8
On June 8, from 10:30 to 14:00, an employment forum will be held at the Ozurgeti Folklore Center in Guria.
The aim of the forum is to facilitate the employment of young people, IDPs, people with no work experience, long-term unemployed and other vulnerable groups.
Job seekers will have the opportunity to participate in the interactive Workshops on the topics: Readiness for work and volunteering.
Up to 30 small and medium companies will present the existing vacancies for employment and internship at the forum. More than 300 job seekers will take part in the event and will have the opportunity to meet a potential employer, talk about the desired vacancy and demonstrate their skills through direct communication.
The Employment Forum is funded by the European Union and is organized by the Institute for Innovation and Change (ICI), the project "Skills for Employment and Cooperation - Perspectives for the Regions of Georgia (SECTORs)"; Education Development and Employment Center (EDEC) Project “Learning, Training, Achieving and Building Employment (Learn for employment!) LEARN "; United Nations Association of Georgia (UNAG) Project " “Local Investments in Networks for Knowledge and Skill-share” LINKS,  State Employment Service Agency (SESA).