Tbilisi. On June 15, 2022, Public Defender Nino Lomjaria met with the chancellor, administration and students of the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, who have been holding protests for a month now.
Students have several demands, including the right to take exams remotely and the availability of dormitories.
Nino Lomjaria stressed that students do not ask for benefits in exams. They ask for assistance due to their social status, so that the studies and examinations could be adapted to their difficult socio-economic conditions, especially since thousands of them have their status suspended just because they failed to pay their tuition.
At the meeting with the university chancellor, the Public Defender spoke about the importance of dialogue with students, stressed the need to adapt university policy to the student's needs and expressed readiness for mediation between the opposing parties.