The Appeal of HRC for Termination of Extraditions of Nationals to the Russian Federation
Tbilisi. HRC is concerned about the numerous cases of extradition of sentenced persons to the Russian Federation in recent years, which, according to the assessment of HRC, creates the worst practice of fundamental human rights violations based on political loyalty.
HRC provided legal assistance to a citizen of the Russian Federation residing in Georgia, ethnic Chechen Ramzan Akhiadov, who was handed over by the Ministry of Justice of Georgia to the Russian Federation on September 19, 2019, despite the resistance of HRC and other human rights organizations. After the extradition, information about the situation of Ramzan Akhiadov in the Russian penitentiary institution is unknown up to this date.