მიმართვა რუსეთის ფედერაციაში მოქალაქეთა ექსტრადიციის შეწყვეტის თაობაზე
თბილისი. ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია ბოლო წლებში თავისუფლებააღკვეთილ პირთა რუსეთის ფედერაციაში ექსტრადირების შემთხვევების გამო, რაც ორგანიზაციის შეფასებით, პოლიტიკური ლოიალობის საფუძველზე, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების ხელყოფის უმძიმეს პრაქტიკას ქმნის.
ორგანიზაცია სამართლებრივ დახმარებას უწევდა საქართველოში მცხოვრებ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეს, ეთნიკურად ჩეჩენ რამზან ახიადოვს, რომელიც ცენტრის და  ადამიანის უფლებებზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციების წინააღმდეგობის მიუხედავად, 2019 წლის 19 სექტემბერს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ რუსეთის ფედერაციას გადასცა. ექსტრადიციის შემდეგ რუსეთის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში რამზან ახიადოვის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია დღემდე უცნობია.