Adjara. Batumi shares waste management practices with Samtredia. Representatives of two municipalities met in Batumi to discuss different models of waste sorting and recycling. They also visited waste collectors to see how plastic waste gets prepared for recycling.
“UNDP’s behavioural experiment, carried out in Batumi and Tbilisi, proved that people are ready to recycle if they get better access to municipal infrastructure and services.
We strongly believe that waste sorting and recycling will become a reality in Georgia, benefitting people, cities and the environment”.