Practical Handbook for the Localization of Sustainable Development Goals
Tbilisi. The handbook was prepared by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support of the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), commissioned by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) within the frames of the programme - Good Governance for Local Development South Caucasus (GGLD).
The handbook provides information on sustainable development goals, the importance of the engagement of local governments in their achievement, measures to be taken to localize the SDGs, key milestones and circumstances to be considered to ensure the engagement of all stakeholders. As a result, the handbook covers the following chapters/topics:
- What Are Sustainable Development Goals?
- Georgia and the Nationalization of Sustainable Development Goals
- Why is the Localization of Sustainable Development Goals Important?
- What Additional Benefits Will Active Participation in the 2030 Agenda Bring to Municipalities?
- Stages of Localization of the Sustainable Development Goals
- First Stage: Awareness-Raising Activities
- Second Stage: Integration of Sustainable Development Goals into the Local Agenda and Strategic Documents