Company with links to the Georgian Dream wins tenders in Imereti
Imereti. According to the TI Georgia’s survey, tenders in the municipalities of Zestaponi, Terjola, and Baghdati are won by Borani LLC, a company with links to the Georgian Dream, whose main activity is the arrangement, maintenance, and repairs of road surfaces. From 2013 to July 12, 2022, the company obtained tenders and simplified procurement contracts worth GEL 34,970,860.
“In the opinion of TI Georgia, the involvement of Borani LLC in the public procurements of the municipalities of Zestaponi, Terjola, and Baghdati raises doubts regarding the lawfulness of the process. Therefore, we call on the Anti-Corruption Agency of the State Security Service to study each procurement and establish whether or not they contain possible signs of corruption”.