Tbilisi. On September 22, 2022, the Georgian Court Watch presented a study: Factors Contributing to Nepotism and Cronyism in the Judicial System.” It is based on 30 in-depth interviews conducted by Georgian Court Watch with current and former judges, lawyers, experts, and academics. In addition, the organization analyzed the legislation and decisions of the High Council of Justice.
The study states that judicial reforms in Georgia have created an illusion of progress; institutional and procedural guarantees were used as a facade, which allowed an influential group of judges to pursue their preferred personnel policy.