The Appellate Court Upheld Nika Gvaramia’s Imprisonment on a Politically Motivated Case
Tbilisi. On November 2, the judges of the Tbilisi Court of Appeals, Merab Jorbenadze, Lavrenti Maghlakelidze and David Mamiseishvili found Nika Gvaramia, the former director of "Rustavi 2" and the founder of "TV Mtavari", guilty of abuse of power (two episodes - the so-called commercial airtime sale and the so-called vehicle episode). As a final sanction, he was sentenced to 3 years and 6 months imprisonment.
“The efforts made by international partners over the years to strengthen the judicial system have been significantly damaged by the actions of the members of the clan. Politically motivated cases are one of the indicators of challenges to judicial independence. Similar cases cast a shadow on the judiciary, including impartial judges. Accordingly, we believe that in the future spending the partners’ resources on judges, who in the past have violated human rights, won't have a positive impact on the development of the judiciary”.