Positive parenting campaign of UNICEF and European Union in Georgia is visiting the regions of Georgia
Regions. On October 25, 27 and 28, the campaign visited Gori, Ozurgeti and Kutaisi and met with local parents, teachers of schools and kindergartens and representatives of educational resource centers.
Along with the presentation of “Parents' ABC” at the meeting, psychologist Maya Tsiramua told parents about positive parenting methods and shared how we can become better parents, what are the ways to create a harmonious and understanding relationship with children and how to promote their development.