Tbilisi. A minor will no longer need the consent of an abusive father to get an education upon the request of “Rights Georgia”, the court issued an interim order.
On November 25, 2022, the Samtredia District Court fully satisfied the request of "Rights Georgia" and the minor will no longer need the permission of the abusive father to study at school depending on her and her mother's geographical location. "Rights Georgia" litigates this case before the court with the support of the USAID Rule of Law Program.
“Words cannot describe the emotion and happiness that I had during the hearing when the judge announced the decision. It's a great joy that I don't have to ask permission from an abusive father on matters related to the child's education. I am happy that from today I can provide education to my child independently,” - the mother of the minor tells us.