Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is delighted to invite you to an international hybrid conference “Good Governance Forum 2022” GGForum2022.
Date: December 13, 2022
Time: 13:00-18:30 (UTC/GMT+4)
Venue: Zoom, live stream on IDFI Facebook Page
The topic of the Forum is Accelerating Decentralization: Best Practices and Innovative Solutions. The event aims to explore global trends, good practices, needs for Eastern European countries, and innovative methods to deal with their challenges in developing democratic principles and implementing decentralization reforms at the local level.
The event intends to do this by engaging local and international experts and all relevant stakeholders from various sectors around several key-related issues: decentralization reform, transparency and accountability of local municipalities, public participation in local decision-making processes, digitalization of municipalities, and local service delivery.