Tbilisi. The Georgia Red Cross Society gave New Year's gifts to 600 Ukrainian children and teachers of the 41st public school in Tbilisi.
The project was started with the support of the International Federation of Red Cross and Red Crescent, which involves setting up information centers for Ukrainians arriving in Georgia. The center will provide Ukrainian citizens with information about the services available to them in the state, as well as provide psychosocial assistance and, if necessary, provide hygiene items for first use.
The project also provides for the provision of spaces adapted to the needs of Ukrainian children and care for them.