Government of Georgia will provide financial aid to Ukrainian children with the support of UNICEF
Tbilisi. The Government of Georgia will provide one-time financial aid to vulnerable Ukrainian families with children with the support of UNICEF. In total, more than 3,000 Ukrainian children will receive financial aid to help them cope with the challenges related to winter.
Families that arrived in Georgia after 1 February 2022 will receive 470 Georgian GEL per child. The Ukrainian children's legal representatives should apply to the Social Service Agency's territorial and regional offices to receive financial aid.