Tbilisi. The signatory organizations, wish to comment once again on the extremely serious health condition of the third president of Georgia, Mikheil Saakashvili.
We call on the court to take into account the conclusions of specialists in the field and to make a decision in accordance with human rights standards as soon as possible.
We also call on the international community to use all the means at their disposal to prevent irreparable damage to human life and health and the political collapse of the Georgian state.