Commissioner urges the Georgian Parliament to reject the draft law “On transparency of foreign influence”
Tbilisi. Commissioner urges the Georgian Parliament to reject the draft law “On transparency of foreign influence”.
“While transparency may represent a legitimate concern, it should not be achieved to the detriment of the effective enjoyment by non-commercial organisations and media outlets of their rights and freedoms and of the exercise of their legitimate activities. Reporting requirements should be set up on an equal and non-biased basis regardless of the sources of income. Any interference in this field must respect the principles of necessity and proportionality as established by the case-law of the European Court of Human Rights.”